JUDO ZŠ Velké Březno na
              MISTROVSTVÍ ČR v KATA 2008

V Japonsku v judistické škole Kodokanu, kterou založil zakladatel juda Jigoro Kano, vznikly sestavy chvatů - kata, které čerpaly nejen z juda samotného, ale obraceli se i k japonské historii k dobám samurajů. Tyto katy jsou základem zkoušek na mistrovské černé pásy – DANy. Soutěže v kata jsou v Japonsku považovány za prestižní soutěže, ve kterých mezi sebou soutěží zástupci judistických škol. Stejně tak se žádné mistrovství Japonska v judu neobejde bez ceremoniální ukázky kata. Tento japonský trend se postupem času dostává do celého světa a jsou stejně prestižní součástí i tam. Ve světě a v Evropě jsou soutěže v kata stale více v oblibě a stávají se neodmyslitelnou součástí juda nejen jako součástí zkoušek na DAN.
Česká republika nemohla stát stranou tohoto dění a 29.11.2008 uspořádala 1.ročník MČR – KATA v Turnově, říká Roman Vanžura sponzor velkobřezenského juda a dále pokračuje: Náš oddíl JUDO ZŠ Velké Březno si nemohl nechat takovou příležitost ujít a ve spolupráci s ústeckým judo klubem Slávie Vyhlídka, jsme soutěžili hned ve třech vybraných katách. V Nage-no-kata (chvaty v postoji) za nás startoval Tomáš Buchar a Zdeněk Kaulfus ze Slavie Vyhlídka. Společně s nimi startovalo v této katě ještě dalších 8 párů. Finále veklobřezensko-ústeckým judistům uteklo jen o vlásek (o 2 body) a tak v silné konkurenci obsadili čtvrté místo. Kime-no-kata (sebeobrana), která patří právem k jedné z nejnáročnějších kat, do finále postoupil i pár Zdeněk Kaulfus a Tomáš Buchar, který minimálním rozdílem bodů obsadil třetí příčku a získal první historickou medaili pro Velké Březno a Ústí n.L. Katame no kata byla obsazena šesti páry a za oddíl JUDO ZŠ Velké Březno startovali hned dva naši reprezentanti manželé Věra a Tomáš Bucharovi, kteří do finále postoupili z druhého místa, ale nakonec obsadili opět třetí místo, i když podle obecenstva předvedli nejlepší katu.
S výsledky můžeme být spokojeni, neboť jsme se vyrovnali daleko zvučnějším a početnějším judo klubům z České republiky, pochvaluje si Vanžura

Foto : Roman Vanžura

Nage-no-kata Nage-no-kata
Katame-no-kata Katame-no-kata
Kime-no-kata Kime-no-kata
zleva Zdeněk Kaulfus, Tomáš Buchar, Věra Bucharová zleva Zdeněk Kaulfus, Tomáš Buchar, Věra Bucharová
© 2006 POST J.M.